Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość...

Dzisiaj jest: 11 Luty 2016    

Mieszkania Kraków - Biuro Nieruchomości

Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość. Oferty, lokale, wynajem, sprzedaż. Real Estate Agency Cracow

Tagi nieruchomości

zaniedbania budowlane nowy jork kryzys zaufania uwolnienie zawodów regulowanych Real Estate Cracow zagrożenia budowlane ceny drewna życie studenckie deregulacja zawodów dobra lokalizacja Kraków kongres PFRN budowa domu jednorodzinnego udane inwestycje w Krakowie occupy world inwestycje Kraków inwestorzy budowlani apartamenty Wola Justowska standardy zawodowe analiza kosztów mieszkania Nowy Jork koszt czasu ceny akademików apartamenty Kraków kobiety budowa domu podatek katastralny mieszkania dla studentów drewno kominkowe Kraków dom dla rodziny biurowce Kraków wypadki na budowie domy Kraków deregulacja zawodów branży nieruchomości nowoczesne domy Kraków Wawel zarobki USA inwestycje w drzewo pośrednicy nieruchomości oszczędne banki gotowe apartamenty homestaging Kraków emeryci pośrednicy nieruchomości krakowskie akademiki miejsca parkingowe wynajem mieszkania Manhattan Real Estate Agency Cracow reklamy na budynkach Real Estate Agent blog nieruchomości parking ogrzewanie domu lokalizacja mieszkania obowiązek meldunkowy polityka mieszkaniowa occupy cracow oszczędność kosztów wybór domu occupy wall street przepisy BHP przyszłość kredytów wyceny działek apartamenty Manhattan inwestycje hotelowe odpowiedzialność inwestora ustawa deregulacyjna ogrzewanie domu uwolnienie zawodów regulowanych budowa domu Kraków Cracow dobra lokalizacja nowoczesne domy perspektywy mieszkaniowe Krakowian odjazdowe domy Koszty dojazdu wizerunek pośrednika nieruchomości koszty budowy domu prekursorzy rynku mieszkaniowego Blog home staging Realtor Cracow dobra dzielnica ustawa deregulacyjna udane inwestycje strefa parkowania Kraków

Ostatnie wpisy

Kalendarz pośrednika

Ładuję....
Home Blog Andrzej Dobre życie w stolicy świata

Real Estate

Blog pośrednika nieruchomości z Krakowa

Dobre życie w stolicy świata

przez Andrzej on
Andrzej
PL: Andrzej posiada licencję pośrednika nieruchomości, poczucie humoru które pom
Użytkownik jest offline
14-12 w Dobra lokalizacja

Najbardziej popularna dzielnica wśród studentów i artystów w Nowym Jorku to obecnie  Harlem, który kiedyś był matecznikiem czarnoskórych gangów. Obecnie przechodzi proces rewitalizacji podobnie jak krakowski Kazimierz od początku lat 90-tych XX wieku.
Auto białego kołnierzyka

Artyści i początkujący w biznesie komputerowcy okupują Village East, relatywnie tańszą część Manhattanu.

Ranking drogich miejsc w Nowym Jorku na Górnym Manhattanie

Upper West Side – najdroższa subdzielnica w Nowym Jorku, położona na górnym Manhattanie.
Upper East Side  - w tej części Manhattanu za dom szeregowy o powierzchni trzeba zapłacić około 5mln USD.

Domy na East Side Nowy Jork

Po drodze na dolny Manhattan mijamy West Midtown, to również droga dzielnica Nowego Jorku, sąsiaduje z East Midtown, która po względem wysokości cen nieruchomości w Nowym Jorku plasuje się w pierwszej trójce najdroższych części Manhattanu.

Apartamenty dolny Manhattan Apartamenty Battery Manhattan

Poruszając się na południe Manhattanu przejeżdżamy przez Chelsea, kiedyś jedną z najdroższych dzielnic stolicy świata, obecnie nieco tańsza ale nadal ceny nieruchomości są tu wysokie, Chelsea nadal jest uznawane przez Nowojorczyków za dobrą dzielnicę. Chelsea sąsiaduje na południu z West Village, jednym z 3 najdroższych miejsc Manhattanu, uchodzącej za modną dzielnicę.

Na Dolnym Manhattanie dwie najdroższe części to Battery położone na południowym cyplu Manhattanu, skąd z wysokich apartamentowców widać Statuę Wolności (Statue of Liberty, nie mylić ze statuą wolności w Waszyngtonie – Statue of Freedom). Z okien apartamentów położonych na wysokich piętrach roztacza się widok na Ocean Atlantycki, przyjemność oglądania na co dzień oceanu kosztuje ok. 2mln USD za 250m2. W skład apartamentu wchodzi 2 sypialnie, 3 łazienki, pokój stołowy z kuchnią i duży pokój dzienny. W  Battery apartamenty są projektowane przez najbardziej znane studia architektoniczne z całego świata. Wysokość budynków osiąga 20 pięter i więcej.

Biurowce na Wall Street Manhattan Byk symbol hossy

Od północy Battery sąsiaduje z Downtown, gdzie znajduje się bodaj największe na świecie skupisko budynków biurowych (Office buildings, Office Tower). Tu mieści się giełda nowojorska i zniszczone budynki WTC.

 

Wieże WTC (Towers) obecnie są odbudowywane w dosyć szybkim tempie, naprzeciw po drugiej stronie ulicy Wall Street w parku Zucotti swoje miejsce znaleźli protestujący z ruchu Occupy Wall Street.

Stacja metra Wall Street Komunikacja autobusowa Manhattan

Nazwa parku Zucotti pochodzi od nazwiska właściciela firmy zarządzającej nieruchomościami w Nowym Jorku. Protestujący przemianowali ten kawałek gruntu na Liberty Plaza. Wolność chyba trwała krótko bo okupujący zostali przepędzeni przez władze.

Downtown na Manhattanie w Nowym Jorku daje pracę większości Nowojorczyków. To największe skupisko „białych kołnierzyków” w Nowym Jorku.
Biznesowe auto z ManhattanuCommercial Offices
Powyżej Downtown furorę robi Tribeca, obecnie chyba najmodniejsza część Nowego Jorku w świecie mody i aktorów z Hoolywoood. W Tribeca aktorki z Hollywood kupują dla siebie domy w których zatrzymują się na czas pobytu w stolicy świata. W Tribeca można na ulicy spotkać Paris Hilton, Madonnę…
 

Na północy Manhattanu w części Cumbria Hights lepiej nie kupować mieszkania lub domu. Spacer w tej dzielnicy nie należy do bezpiecznych, w Cumbria Hights mieszka wiele przybyszów z Ameryki środkowej i Ameryki Południowej którzy nie mają pracy.

Ile się zarabia w Nowym Jorku?

Średnioroczne zarobki pracującego w biurze na Manhattanie to 90tys.-500tys. USD. Dla porównania nauczyciel uniwersytecki zarobi 60-120tys.USD, w podstawówce lub szkole średniej nauczyciele zarabiają w Nowym Jorku 30-60tys. USD. Czy to dużo?

Warto porównać zarobki nauczycieli z zarobkami taksówkarzy w Nowym Jorku. Kierowca Yellow Cab może wyciągnąć na tydzień 1-1,5tys.USD, co miesięcznie daje ok. 5tys.USD, rocznie 60 tys.USD.
Należy pamiętać, że taki poziom zarobków taksówkarz osiąga, korzystając z cudzej taksówki. Właściciel takiej taksówki (Yellow Cab) wyciąga jeszcze więcej kasy – nawet 2 razy tyle, czyli 120tys.USD rocznie.

Najniższe zarobki

Zarobki sprzedawców w sklepach w Nowym Jorku są uzależnione od dzielnicy, lokalizacji sklepu i marki sklepu. Sprzedawca w sklepie spożywczym na Queens może zarobić od 12 do 14USD na godzinę, średnia miesięczna pensja w tym wypadku to 2tys.USD.

Najwyższe zarobki w Nowym Jorku

Dla porównania – prawnicy w Nowym Jorku zarabiają najlepiej w kancelarii Sullivan & Cromwell, gdzie świeżo upieczony absolwent prawa może dostać nawet 120tys.USD na początek. Praca prawników w tej kancelarii mocno różni się od pracy kancelarii prawnych w Krakowie. Pracownicy dobrej kancelarii prawnej w Nowym Jorku pracują na 3 zmiany dla największych światowych korporacji.

Biurowiec Sullivan and Cromwell Manhattan

Kogo stać na apartamenty na Manhattanie?

Bardzo dobra płaca za ciężką pracę umożliwia zakup najlepszych apartamentów w Nowym Jorku przede wszystkim białym kołnierzykom. Prawnicy, informatycy, finansiści zarabiający 80-200tys.USD rocznie mogą sobie pozwolić na apartament w cenie 1mln USD na Manhattanie, droższe apartamenty to domena milionerów. Właściciele firm, gwiazdy show biznesu wydają kilka milionów dolarów na apartament lub dom w dobrej części nowojorskiego Manhattanu.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Nowym Jorku?

Ceny wynajmu mieszkań są uzależnione od lokalizacji. Bardzo dobra lokalizacja mieszkania wcale nie oznacza, że właściciel apartamentu ma metro w pobliżu. Ceny wynajmu zależą od dzielnicy ale również od konkretnego miejsca w dzielnicy.

Wejście do metra Dobra komunikacja Metro

Dla przykładu w dobrej części Queens sąsiadującego z Manhattanem można wynająć mieszkanie 50m2 za około 1000-1200USD (obejmuje wodę i wywóz śmieci). Do ceny wynajmu mieszkania trzeba doliczyć koszty  gazu, prądu, telefonu – można je zamknąć w granicach 200USD na miesiąc.

Dobra lokalizacja mieszkania

Wynajem mieszkania na Manhattanie o podobnym metrażu kosztuje niemal 2 razy więcej – na Midtown wynajem mieszkania 50m2 kosztuje 2000USD. Zwykli pracownicy wynajmują mieszkania w gorszej części Queens lub na Brooklynie gdzie mieszkania 50 m2 można wynająć za 600-900USD na miesiąc.

Człowiek bez pracy

Na Brooklyn w ostatnich kilku latach wprowadziło się sporo ciemnoskórych Nowojorczyków, Latynosów. Przybysze spowodowali odpływ białych mieszkańców do sąsiednich dzielnic, w których można znaleźć bardziej bezpieczne miejsce do mieszkania.

Przeciętna lokalizacja mieszkania

Wielu Nowojorczyków kupuje lub wynajmuje mieszkania na Staten Islands przedzielonego wodą od Manhattanu. Cena wynajmu mieszkania na Staten Islands to około 800USD miesięcznie. Warto jednak się dobrze zastanowić nad zakupem nieruchomości w tej dzielnicy, koszty dojazdu do pracy na Manhattanie są bardzo wysokie.

Droga z Manhattanu na Brooklyn mostem

Koszt przejazdu mostem Verezzano Bridge na Brooklyn to 10USD w jedną stronę, z powrotem przejazd jest darmowy. Oczywiście można wykupić bilet miesięczny na przejazd mostem i uzyskać zniżki (discounts), wówczas średni jednorazowy koszt przejazdu mostem Verezzano wynosi 5 USD.

 

Kredyty na zakup domu

Kredyty mieszkaniowe w USA obecnie dostają ludzie, którzy mają dochody. Miniony i obecny kryzys nie wpływa drastycznie na wysokość udzielnych kredytów mieszkaniowych. Kredyt na zakup domu Polacy zaciągają najczęściej w Polish Slavic Credit Union – amerykański odpowiednik polskich banków spółdzielczych. Podstawowe zalety tej instytucji finansowej to możliwość zaciągania niskooprocentowanych kredytów przez Polaków mieszkających w USA bez uregulowanego prawa pobytu. Kolejny plus pożyczania pieniędzy na mieszkanie w tej instytucji to możliwość dogadania się po polsku. Trzecia zaleta tzw. unii kredytowych jak nazywają Polacy zamieszkujący za oceanem to dobre warunki kredytowe dla klientów.

Tanie kredyty dla anglojęzycznych Polaków

Konkurencja na rynku kredytów mieszkaniowych w USA była i nadal jest ogromna. Banki przebijają się w ofertach, wprost licytują się między sobą dobrym warunkami kredytowymi. Na tereny zarezerwowane do tej pory przez banki ze wschodniego wybrzeża USA wchodzą banki z innych części Stanów Zjednoczonych.

Bank w USA

Znajomość języka angielskiego pomaga Polakom, którzy mogą dostać rewelacyjny kredyt mieszkaniowy w banku z Kalifornii, w którym obsługa mówi głównie po angielsku.

Niskie oprocentowanie kredytów

Wysokość oprocentowania kredytu na mieszkanie w USA nie zależy od WIBOR. To podstawowa różnica w stosunku do kredytów mieszkaniowych udzielanych przez banki w Polsce. Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej są oprocentowane obecnie na poziomie 4%. Kupujący mieszkanie ma gwarancję, że przez cały okres trwania kredytu, rata kredytu będzie stała i oprocentowanie kredytu będzie stałe. Wspaniałe warunki do zaciągania kredytu na mieszkanie, nieprawdaż? Niesamowicie stymulujący wpływ na rozwój gospodarki kraju stanowią kredyty zaciągane na budowę domów. W efekcie wiele milionów ludzi ma pracę, firmy dają zatrudnienie milionom ludzi.

Porównanie siły nabywczej

Zakup domu dla rodziny wiąże się z długoletnim zobowiązaniem finansowym. Plany spłaty rat kredytowych muszą uwzględniać przychody rodziny w długim okresie. Kalkulacje związane z wysokością kredytu hipotecznego powinny uwzględniać przyszłe wydatki rodziny. Dzieci kosztują najwięcej, koszt wychowania dziecka jest porównywalny z kosztem zakupu kawalerki. Wielodzietne rodziny to rzadkość, niewiele rodzin stać na wyżywienie wielu dzieci, dlatego dominuje model 2+1, 2+2.

Wysokość kredytu 400 000USD, oprocentowanie 4% na 25 lat / USA
Wysokość kredytu 700 000zł, oprocentowanie 7% na 25 lat  / Polska

Zarobki sprzedawcy 25000USD/rok USA / Polska 18000zł
Zarobki nauczyciela 40 000USD/rok USA  / Polska 30000zł
Zarobki informatyka 90 000USD/rok USA  / Polska 72000zł

Stany Zjednoczone – raj czy mit?

Czy naprawdę warto opuszczać rodziców na dziesiątki lat i emigrować do USA? Rodzice inwestują w swoje dzieci mnóstwo pieniędzy i czasu w nadziei, że dzieci będą miały lepszą przyszłość. Emigracja to rozstanie z rodziną na wiele lat, postęp techniki skrócił odległości (samoloty, Skype). Z techniką są czasem problemy.

Zużyta infrastruktura telekomunikacyjna

Kiedy kilka lat temu zabrakło w Nowym Jorku prądu na kilkadziesiąt godzin, przestały działać sieci komórkowe i Internet. Jak się wówczas porozumiewali mieszkańcy Nowego Jorku? Mieszkańcy korzystali ze zwykłych budek telefonicznych w których są zainstalowane telefony na kartę.

Budki telefoniczne Nowy Jork

Kolejki do budek telefonicznych osiągały kilkadziesiąt metrów. W Polsce służby odpowiedzialne za akcje ratownicze korzystają z telefonii komórkowej względnie z dedykowanej sieci łączności TETRA.

Telefony czy gołębie?

Interesujące, czy UOKiK koordynuje z Wojewodami i administracja samorządową kwestie związane z budową infrastruktury komunikacyjnej (telefonia kablowa) na nowych osiedlach budowanych przez deweloperów. Budki telefoniczne na nowych osiedlach mogą zapewnić łączność mieszkańców ze światem. W przypadku awarii zasilania w mieście Krakowie mieszkańcy będą mogli korzystać ewentualnie z gołębii, których nie brakuje w królewskim mieście Krakowie.

Infrastruktura Polski

Przyjemność codziennego obcowania z najbliższymi to przywilej Polaków zamieszkałych w Polsce.  Górale z Podhala jeżdżą masowo do USA i często zostają tam na długie lata.

Kościół na ManhattanieDobra infrastruktura drogowa Nowy Jork

Życie w USA jest znacznie łatwiejsze, wiele spraw można załatwić przez Internet. Rozwinięta infrastruktura komunikacyjna w mieście sprawia, że do pracy można szybko dojechać z odległej dzielnicy miasta, gdzie mieszkania są tańsze. Polscy emigranci mają w USA łatwiejsze życie, może dlatego często tracą znajomość polskiej rzeczywistości? Wiedzę o Polsce czerpią z wybranych mediów i od najbliższej rodziny.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Dopiero w momencie, gdy trzeba coś załatwić w Polsce, na własnej skórze przekonują się ile czasu potrzeba na załatwienie pozwolenia na budowę, WZ-tki, itp.. Dziesiątki godzin spędzonych w urzędach, kilkanaście spotkań z kontrahentami, wielogodzinne dojazdy na oględziny poszukiwanej nieruchomości doprowadzają Polaków do zastanowienia. Cenny czas można przeznaczyć na przyjemności a wyszukanie odpowiedniej nieruchomości zlecić pośrednikowi nieruchomości.

Obsługa inwestycji polonijnych

Wielu emigrantów powierza sprawy związane z obrotem nieruchomościami w Polsce, zakupem mieszkania w Krakowie swojej rodzinie. Warto aby Polacy zza granicy zaczęli korzystać z usług profesjonalnych agencji nieruchomości, podobnie jak czynią to za granicą. Może wówczas unikną wielu niespodzianek wynikłych z braku czasu krewniaków na dokładne sprawdzenie nieruchomości? Niewielka znajomość tematyki obrotu nieruchomościami w społeczeństwie polskim też nie sprzyja samodzielnemu poszukiwaniu nieruchomości. Niezorientowany w niuansach prawno-podatkowych nabywca nieruchomości może stracić oszczędności i pójść z torbami.

Jeśli czytanie Cię zmęczyło, to mam niespodziankę - darmowe tapety z USA, pobierz i ciesz się na co dzień Białym Domem;-)

Tagi: koszt czasu, apartamenty Manhattan, lokalizacja mieszkania, wynajem mieszkania Manhattan, zarobki USA, mieszkania Nowy Jork, nowy jork
Przeczytano: 23193
Oceń ten wpis bloga
2 głosy

Trackback(0)

TrackBack adres do tego komentarza

Komentarze (1)

Zapisz się do RSS feed tego komentarza
...
0
Ciekawy przewodnik po Nowym Jorku smilies/smiley.gif
Tomek , 08-11-2014 | url

Napisz Komentarz

mniejsze | większe
security image
Poniżej przepisz powyższy kod antyspamowy, wybacz nam, to ochrona przed robotami:

busy