Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość...

Dzisiaj jest: 7 Luty 2016    

Mieszkania Kraków - Biuro Nieruchomości

Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość. Oferty, lokale, wynajem, sprzedaż. Real Estate Agency Cracow

Szukaj oferty

Minimum pokoi , Min. łazienek
Cena nieruchomości w PLN

Tagi nieruchomości

ogrzewanie domu Real Estate Agency Cracow przyszłość kredytów Real Estate Agent pośrednicy nieruchomości zaniedbania budowlane budowa domu Kraków kryzys zaufania Real Estate Cracow Blog ustawa deregulacyjna occupy world deregulacja zawodów parking gotowe apartamenty udane inwestycje w Krakowie reklamy na budynkach homestaging dobra lokalizacja Kraków uwolnienie zawodów regulowanych wypadki na budowie inwestycje Kraków strefa parkowania Kraków ceny akademików budowa domu blog nieruchomości dobra dzielnica kobiety dobra lokalizacja podatek katastralny nowy jork lokalizacja mieszkania inwestorzy budowlani perspektywy mieszkaniowe Krakowian nowoczesne domy occupy wall street domy Kraków deregulacja zawodów branży nieruchomości odjazdowe domy oszczędne banki kongres PFRN wynajem mieszkania Manhattan biurowce Kraków wyceny działek Koszty dojazdu inwestycje hotelowe apartamenty Manhattan nowoczesne domy Kraków occupy cracow zagrożenia budowlane obowiązek meldunkowy dom dla rodziny Cracow przepisy BHP oszczędność kosztów budowa domu jednorodzinnego Realtor Cracow pośrednicy nieruchomości apartamenty Wola Justowska ceny drewna miejsca parkingowe emeryci życie studenckie standardy zawodowe home staging ogrzewanie domu drewno kominkowe Kraków wybór domu Kraków inwestycje w drzewo ustawa deregulacyjna koszty budowy domu udane inwestycje krakowskie akademiki mieszkania Nowy Jork zarobki USA analiza kosztów odpowiedzialność inwestora wizerunek pośrednika nieruchomości koszt czasu apartamenty Kraków polityka mieszkaniowa mieszkania dla studentów prekursorzy rynku mieszkaniowego Wawel uwolnienie zawodów regulowanych

Ostatnie wpisy

Kalendarz pośrednika

Ładuję....
Inwestycje w Krakowie interesują 14 gości 
Home EasyBlog Andrzej Occupy World – kryzys zaufania?

Real Estate

Blog pośrednika nieruchomości z Krakowa

Occupy World – kryzys zaufania?

przez Andrzej on
Andrzej
PL: Andrzej posiada licencję pośrednika nieruchomości, poczucie humoru które pom
Użytkownik jest offline
30-10 w Instytucje finansowe

Ruch Occupy Wall Street wystartował 17 września 2011 od demonstracji na dolnym Manhattanie. Protesty przeciwko praktykom banków rozprzestrzeniły się na cały świat. Co przyniesie przyszłość?

Flaga ruchu Occupy Wall Street

Occupy World – kryzys zaufania do banków

Ruch Occupy Wall Street wystartował 17 września 2011 od demonstracji na dolnym Manhattanie i przemarszu mostem Brooklyn Bridge. Ruch Occupy Wall Street ma swoje źródło w kryzysie finansowym z 2008 roku kiedy zaczęły na jaw wychodzić operacje finansowe banków. Banki w USA przez wiele lat udzielały Amerykanom kredytów mieszkaniowych na zakup nieruchomości.

Od pucybuta do milionera?

W latach 90-tych XX wieku po załamaniu się systemu socjalistycznego we wschodniej Europie zniknął straszak w postaci wrogiego bloku.

Liberty Plaza przy Wall Street Duże raty kredytowe = bezdomność z braku pieniędzy

Chiny pod przywództwem Deng Xiaopinga od 1978 roku zaczęły się otwierać na świat i wprowadzać gospodarkę wolnorynkową. Powstały specjalne strefy ekonomiczne, które zaczęły ściągać kapitał z całego świata. Stosunki Chin z USA na moment oziębiły się w 1989 roku po protestach studentów, ale później zaczęły się poprawiać. W tamtym czasie wiele korporacji zaczęło lansować pojęcie „globalizacja”, szczególnie w sferze gospodarczej. Duże firmy inwestowały w import tanich towarów z Chin i innych krajów, gdzie koszty produkcji były niższe,  ten proces trwa do dzisiaj.

Postulat OWS Odbudowa biurowców WTC przy Wall Street

W Krakowie międzynarodowe korporacje inwestują w centra obsługi biznesu - banki UBS, HSBC, BNP Paribas. Dzięki zagranicznym korporacjom młodzi ludzie w Polsce mają pracę i stać ich na zakup mieszkania w Krakowie. Kolosalne zyski uzyskiwane przez korporacje są lokowane poprzez banki w różne przedsięwzięcia. W tym czasie rozwój techniki techniki komputerowej zaczął bardzo szybko postępować umożliwiając zarządzającym bankami kontrolę operacji finansowych w czasie rzeczywistym. Skomplikowane operacje finansowe na giełdzie papierów wartościowych mają źródło w rozwoju technologii komputerowych. Były makler Peter Schiff przewidział kryzys - opowiada o przyczynach kryzysu:

 

Banki w USA od połowy lat 90-tych XX wieku dysponowały furami pieniędzy. Fundusze inwestycyjne venture capital i banki w USA inwestowały w ryzykowne przedsięwzięcia – np. w firmy internetowe. Większość inwestycji to były nietrafione inwestycje, owczy pęd zakończył się internetową bańką mydlaną i utratą pieniędzy przez inwestujących.

 

Czy zarządzający bankami ponieśli konsekwencje z tytułu fatalnego zarządzania pieniędzmi klientów?

Tanie pieniądze w USA

Niskie stopy procentowe w USA sprzyjały zaciąganiu kredytów. Marzenie większości ludzi to własny dom. Niektóre banki w USA po 2000 roku masowo udzielały kredytów na domy zaniedbując sprawdzenie zdolności kredytowej kredytobiorcy. Wiele banków znacznie rozluźniło procedury przyznawania kredytu na mieszkanie czy też limitu kredytowego w rachunku osobistym. Amerykańskie banki zachęcały na potęgę do korzystania z kart kredytowych, ludzie nie mający stałej pracy dostawali bez problemu kredyt hipoteczny lub karty płatnicze. Wizualizacja przyczyn kryzysu kredytowego pomaga w zrozumieniu co się stało z bankami:

 
 
 

Lekkomyślnie udzielane kredyty były sprzedawane bankom z całego świata, które wierzyły, że kredyty mieszkaniowe udzielone w USA są dobrze zabezpieczone hipotekami i zarobkami kredytobiorców. Taka sytuacja nie mogła trwać wiecznie, okazało się, że mało zarabiających czy bezrobotnych Amerykanów nie stać na spłacanie kredytów. Bankowa bańka mydlana na rynku nieruchomości pękła w 2008 roku.

Punkt widzenia OWS Byk symbol Wall Street

Konsekwencje pazerności i niekompetencji bankierów

Banki udzielające kredytów mieszkaniowych na ładne oczy nie będą rentowne, takie banki czekają straty finansowe z tytułu niespłacanych kredytów. Zasady funkcjonowania banku są ustalane przez zarząd banku, który realizuje cele postawione przez radę nadzorczą będącą  reprezentacją akcjonariuszy.

Kryzys finansowy w 2008 roku miał swoje źródło w postawie zarządzających bankami. Niedbałość, pazerność, niekompetencja, żądza pieniędzy – trudno jednoznacznie określić motywy postępowania bankowców.

Biurowce WTC przy Wall Street Wejście do metra Wall Street

Upadające firmy czy banki zostały dofinansowane przez rządy z podatków od obywateli, zarządzający bankami z reguły nie ponieśli większych konsekwencji. Prezesi dostali wysokie wielomilionowe odprawy i mogli cieszyć się życiem. Taka sytuacja wzbudziła protesty zwykłych obywateli, którzy utracili pracę i musieli opuścić swoje domy bo nie stać ich było na spłacanie kredytów. Zyski trafiły do menedżerów bankowych a straty finansowe ponieśli przeciętni obywatele.

Kolesiostwo czy fachowość?

Jak to się stało, że potężne demokracje nie potrafiły okiełznać nieposkromionych apetytów bankowców? Tajemnicą poliszynela jest, że wiele osób pracuje w administracji publicznej i zmienia pracę na sektor prywatny, gdzie można zarobić dużo więcej pieniędzy. Może powiązania osobiste zdecydowały, że nadzór bankowy nie był dość skuteczny? Może rzadka rotacja na stanowiskach nadzoru bankowego? Wielu ekonomistów i socjologów stawia pytania co się stało?

 

Przyczyny kryzysu finansowego w 2008 roku będą opisywane w wielu publikacjach, wielu ekonomistów zrobi doktoraty na tym przykładzie. Zwykli Amerykanie w 2008 roku zauważyli ogromną nierówność w dystrybucji dochodów. Nierówność w podziale dochodów w USA postępuje od kilkudziesięciu lat, jednak każdy tu widział swoją drogę do szczęścia: od pucybuta do milionera.

Świat korporacji jakim jest obecnie USA to nie jest prawdziwy kapitalizm według protestujących, Amerykanie dostrzegają, że mają coraz mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu materialnego. Zaczęło się od hasła rzuconego na blogu Adbusters 13-07-2011  do ludzi aby się spotkać 17 września na dolnym Manhattanie na Wall Street i zaprotestować przeciwko finansowej Gomorze Ameryki.

O co chodzi protestującym w Nowym Jorku?

Hasła protestujących Amerykanów na Wall Street można obejrzeć na małym skwerze Liberty Square inaczej Zuccotti Park na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Ruch protestujących Occupy Wall Street skupia ludzi w różnym wieku, o różnych kolorach skóry.

Protestujący określają siebie jako społeczność bez liderów (Leaderless), która reprezentuje 99% mieszkańców Ameryki ciężko pracujących na chleb. Bezpośredni obserwator wydarzeń Fritz Tucker z Brooklynu opisuje w gazecie „Our Town Downtown”, że wśród tej społeczności zawiązała się grupa organizatorów (facilitators), która zyskuje posłuch innych. Protestujący stworzyli serwis internetowy projekt 99%, gdzie każdy Amerykanin może opisać swoją historię problemów finansowych.

A jakie są hasła protestujących na Wall Street?

Wybrane hasła z Occupy Wall Street:
-DEMOCRACY NOT CORPORATOCRACY,

 

-Należymy do 99% społeczeństwa amerykańskiego,

Ruch 99%

-Jesteśmy ludźmi a nie niewolnikami korporacji,

Postulaty OWS

-Chrońmy małe gospodarstwa rolne,

Chrońmy małe gospodarstwa rolne

-Wyłącz TV, myśl krytycznie, buduj lepszy świat,

Wóż transmisyjny CNN Myśl globalnie - działaj lokalnie

-protest przeciwko rosnącym nierównościom w społeczeństwie,

1% ludzi ma 40% dochodów 40% ludzi ma 1% dochodów
-zbyt wielki wpływ korporacji na system polityczny,

Zarządzanie nieruchomościami w Nowym Jorku

Protestanci ruchu OWS (Occupywallst) rozbili namioty na małym skwerze Liberty Square nieopodal zniszczonych przez zamachowców wież WTC. Reprezentacyjne miejsce miasta jakim jest ulica Wall Street na Manhattanie codziennie jest wydeptywane przez tysiące turystów z całego świata. W czwartek 20-10-2011 burmistrz Michael Bloomberg oznajmił prasie, że  policjanci z NYPD zostali wezwani przez zarządcę nieruchomości Brookfield Office Properties do pomocy w usunięciu protestujących ze skweru. Protestujący przygotowali regulamin dobrego sąsiedztwa.

Policja z NYPD ochrania protestantów Reguły dobrego sąsiedztwa przy Wall Street

Firma zarządzająca nieruchomością chciała sprzątać teren skweru w piątek od godz.7.00, burmistrz zapowiedział, że po sprzątaniu protestujący mogą powrócić na skwer.

Dobra organizacja protestujących

Wieczorem w czwartek okupujący skwer natychmiast skrzyknęli się poprzez facebooka aby samodzielnie posprzątać skwer do rana. Nie było to łatwe, protestujący musieli zorganizować środki czystości, miotły, kosze, wywóz śmieci. Dzięki ludziom dobrej woli 500 osób wzięło się do sprzątania, skwer był czysty o godzinie 6.15 w piątek, dziennikarze mogli robić zdjęcia i filmować obóz namiotowy obok Wall Street.

Własny stolik kuchenny Segregacja śmieci przy Wall Street

Protestujący zorganizowali sobie własną kuchnię, segregują śmieci, dbają o kwietniki na skwerze.

Dbałość protestujących o kwiaty Sekcja porządkowa Occupy

Czy coś takiego jest do pomyślenia w Polsce?
Może protestujący w Warszawie wezmą z nich przykład? Jeśli protestujący w Polsce zaczną dbać o porządek, sprzątać po sobie, dbać o klomby - to ich chętnie zaprosimy do Krakowa!
Kolejnym przykładem dobrej organizacji protestujących jest wydawana przez nich gazeta The Occupied Wall Street Journal, w której opisują bieżące wydarzenia ruchu OWS.

Poparcie dla ruchu Occupy

Ruch OWS rozprzestrzenił się na wiele miast w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku popiera go 67% mieszkańców. Quinnipiac University przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Nowojorczyków, tu znajdziesz przekrój respondentów popierających ruch Occupy.
Dotacje na OWS spływają z całego świata i USA, dzięki nim protestanci mają wikt i opierunek. Warto wspomnieć o ciekawej historii – pewna pizzeria na Wall Street miała mało gości i chyliła się do upadku.

Pizzernia niedaleko Wall Street Plac Liberty Square w Nowym Jorku

Dzięki demonstrantom z Occupy, którzy się tu żywią, interes odżył a właściciel zaciera ręce bo obroty podskoczyły mu niebotycznie do góry! Czyż nie warto inwestować w wynajem nieruchomości w dobrej lokalizacji?

Plac Liberty Square zapełniony namiotami protestujących staje się atrakcją turystyczną Nowego Jorku, pełno tu turystów z całego świata, policja nowojorska dba o bezpieczeństwo.

Occupy Washington,

Namioty Occupy w Waszyngtonie Occupy Washington

Occupy Baltimore,

Occupy Baltimore Postulaty Occupy Baltimore

Occupy World

Protesty przeciwko praktykom banków rozprzestrzeniły się na cały świat. 15-10-2011 został ogłoszony dniem protestu wobec dominacji banków:
-Occupy Frankfurt, Niemcy,

 

-Occupy Londyn, Wielka Brytania,
-Occupy Austria,
-Globalchange,
-Occupy Błonia Krakowskie,

Occupy Cracow Poland Okupujące Błonia Krakowskie owieczki niedoszłego posła PSL
Każdy kraj ma takiego okupanta, jaki się pojawi;-)
A po wyborach parlamentarnych owieczki już zniknęły z Błoni Krakowskich:-)
Inne ujęcie tematu Occupy OWS prezentuje Nowy Obywatel.

Przyszłość kredytów mieszkaniowych

Ruchy protestujących na całym świecie z reguły mają miejsce w krajach demokratycznych. Czy protesty są w stanie zmienić rzeczywistość bankową? Czy banki zostaną objęte bardziej restrykcyjnymi regulacjami nadzoru finansowego? Czy duże korporacje bankowe zaczną płacić podatki? Przyszłość przyniesie odpowiedzi na wiele pytań. Jedno jest pewne, jeśli zamierzasz kupić dom lub mieszkanie w Krakowie, kredyt mieszkaniowy będzie nieodzowny.

Polski nadzór bankowy pilnuje aby banki w Polsce odpowiednio zabezpieczały kredyty hipoteczne, rekomendacje KNF mają uchronić kraj i banki przed kryzysem. Rekomendacje KNF odbijają się rykoszetem na klientach banków, nie wszyscy klienci mogą dostać kredyt na mieszkanie. Jeśli nie masz własnego mieszkania w Krakowie, rozważ zakup nieruchomości w Krakowie właśnie teraz, kiedy ceny nieruchomości spadły. Niektóre domy można kupić poniżej wartości odtworzeniowej, to idealny moment na zakup mieszkania!

W Polsce mamy jeszcze mało własnych korporacji, nieliczne firmy polskie zatrudniają ludzi na całym świecie. Z naszego galicyjskiego podwórka można wymienić: Comarch, Assecco, Nowy Styl. Większość firm w Polsce to małe firmy rodzinne, gdzie właściciele szanują pieniądze i nie pozwolą sobie na szastanie groszem. Zapobiegliwi przedsiębiorcy krakowscy inwestują nie tylko w swoje biznesy ale i w nieruchomości krakowskie, które zapewnią im godziwą emeryturę.

Właściciele małych firm doceniają pracowników, którzy dla nich pracują, przysparzając im dochodów. Krakowscy pracownicy przez ostatnie 20lat przeżyli wiele kryzysów i są gotowi na zmiany w przeciwieństwie do zachodnich Europejczyków. Może dlatego znajomi Amerykanie pytali mnie - dlaczego Polska ma stabilną gospodarkę w Europie?

Świeża relacja, ostatnie 2 tygodnie byłem w USA na konferencji, na zaproszenie. Wczoraj (sobota) w New York City spadło sporo śniegu, ciekawe jak demonstranci poradzą sobie z zimnem? OWS jest przygotowany finansowo, podobno zebrali już 0,5 miliona dolarów dotacji.

Jeśli potrzebujesz wykorzystać zdjęcia do swojej publikacji - możesz je pobrać i wykorzystywać pod warunkiem podania linku do serwisu. If you need to use Photos, feel free but place a link to us;-)

Tagi: occupy wall street, occupy cracow, kryzys zaufania, przyszłość kredytów, occupy world
Przeczytano: 78725
Oceń ten wpis bloga
1 głos

Trackback(0)

TrackBack adres do tego komentarza

Komentarze (0)

Zapisz się do RSS feed tego komentarza

Napisz Komentarz

mniejsze | większe
security image
Poniżej przepisz powyższy kod antyspamowy, wybacz nam, to ochrona przed robotami:

busy