Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość...

Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2015    

Mieszkania Kraków - Biuro Nieruchomości

Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość. Oferty, lokale, wynajem, sprzedaż. Real Estate Agency Cracow

Szukaj oferty

Minimum pokoi , Min. łazienek
Cena nieruchomości w PLN

Tagi nieruchomości

mieszkania Nowy Jork apartamenty Manhattan inwestycje Kraków zagrożenia budowlane biurowce Kraków lokalizacja mieszkania udane inwestycje podatek katastralny occupy wall street wizerunek pośrednika nieruchomości parking oszczędne banki nowoczesne domy Kraków blog nieruchomości reklamy na budynkach analiza kosztów domy Kraków mieszkania dla studentów ustawa deregulacyjna koszt czasu Blog pośrednicy nieruchomości inwestycje w drzewo ceny akademików kobiety koszty budowy domu budowa domu Kraków pośrednicy nieruchomości home staging standardy zawodowe prekursorzy rynku mieszkaniowego deregulacja zawodów życie studenckie budowa domu kongres PFRN przepisy BHP odjazdowe domy ogrzewanie domu obowiązek meldunkowy strefa parkowania Kraków apartamenty Kraków zaniedbania budowlane Real Estate Cracow przyszłość kredytów perspektywy mieszkaniowe Krakowian dobra dzielnica uwolnienie zawodów regulowanych zarobki USA uwolnienie zawodów regulowanych ceny drewna budowa domu jednorodzinnego Koszty dojazdu Realtor Cracow gotowe apartamenty nowy jork emeryci nowoczesne domy inwestorzy budowlani wybór domu Wawel ogrzewanie domu wynajem mieszkania Manhattan miejsca parkingowe Real Estate Agent apartamenty Wola Justowska Cracow occupy cracow odpowiedzialność inwestora oszczędność kosztów dobra lokalizacja drewno kominkowe Kraków dom dla rodziny polityka mieszkaniowa ustawa deregulacyjna Real Estate Agency Cracow kryzys zaufania wypadki na budowie homestaging deregulacja zawodów branży nieruchomości dobra lokalizacja Kraków wyceny działek inwestycje hotelowe krakowskie akademiki occupy world Kraków udane inwestycje w Krakowie

Ostatnie wpisy

Kalendarz pośrednika

Ładuję....
Inwestycje w Krakowie interesują 21 gości 
Home EasyBlog Andrzej Likwidacja licencji czy deregulacja zawodu pośrednika?

Real Estate

Blog pośrednika nieruchomości z Krakowa

Likwidacja licencji czy deregulacja zawodu pośrednika?

przez Andrzej on
Andrzej
PL: Andrzej posiada licencję pośrednika nieruchomości, poczucie humoru które pom
Użytkownik jest offline
15-03 w Pośrednicy nieruchomości

Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości wywołują wiele kontrowersji. Czy deregulacja zawodów w branży nieruchomości doprowadzi do zapaści sądów?

Nieruchomości w Małopolsce

AddThis Social Bookmark Button

Uwolnienie zawodów od odpowiedzialności?

Życie publiczne przedstawiane w mediach ostatnio pełne jest informacji o uwolnieniu zawodów, m.in. uwolnieniu zawodu pośrednika nieruchomości. Niewielu stawia pytania o znaczenie „uwolnienia” zawodów. Czy chodzi o uwolnienie limitowanych zawodów, czy chodzi o uwolnienie przedstawicieli poszczególnych zawodów od jakiejkolwiek odpowiedzialności?

Uwolnienie kojarzy się z czymś, co było zamknięte. W przypadku pośredników nieruchomości droga do wykonywania zawodu od kilku lat stoi otworem przed każdym obywatelem, nie karanym i posiadającym odpowiednie wykształcenie. Deregulacja zawodów to bardziej adekwatny termin opisujący zmiany proponowane przez decydentów w Warszawie. Co oni tam planują w Warszawie – sprawdź jak wygląda lista deregulowanych zawodów.

 

Cogito ergo sum

Człowiek myślący stawia pytania i wyciąga wnioski. Jak wygląda dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości na obecną chwilę?
-niekaralność, zdolność do czynności prawnych,
-wykształcenie wyższe kierunkowe lub wykształcenie wyższe + studia podyplomowe kierunkowe,
-praktyka zawodowa w branży nieruchomości,
Tu znajdziesz pełne informacje jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości.
Spełnienie wymagań prawnych dla pośredników nieruchomości wymaga chęci i czasu, w efekcie Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydaje za 400 zł licencję pośrednika nieruchomości.

W Polsce nie ma ograniczeń odnośnie liczby wydanych licencji dla pośredników nieruchomości, np. nie ma sytuacji, że w Krakowie może działać 100 pośredników nieruchomości. Wydanie licencji pośrednika nieruchomości nie zależy od tego czy minister wstał lewą nogą z łóżka. Czy w tej sytuacji prawnej można mówić o „uwolnieniu” zawodu pośrednika nieruchomości?

Uwolnienie zawodu pośrednika nieruchomości

Tak, planowane „uwolnienie” zawodu pośrednika nieruchomości może stać się faktem. Co to oznacza dla klientów biur pośrednictwa nieruchomościami? Zapewne zgodnie z przewidywaniami pojawi się setki nowych biur nieruchomości zatrudniających sprzedawców nie mających pojęcia o skomplikowanych uregulowaniach prawnych dotyczących nieruchomości. Czy przyszli pośrednicy nieruchomości będą mieć ubezpieczenie OC?

Czas pokaże jak towarzystwa ubezpieczeniowe wycenią ryzyko prowadzenia pośrednictwa nieruchomości przez sprzedawców. Jeśli stawki ubezpieczenia OC okażą się zaporowe dla sprzedawców, to nie będą się ubezpieczać. Ryzyko wielotysięcznych strat poniesie klient.

Ryzyko korzystania z usług sprzedawców może się w przyszłości skumulować w postaci zalewu sądów pozwami klientów o odszkodowania.

Kto skorzysta na deregulacji zawodów

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Duża firma może zapłacić za ubezpieczenie OC dla zatrudnionych sprzedawców nieruchomości, stać ją na to. Rynek nieruchomości mogą zapełnić korporacje zagraniczne, zatrudniające młodych ludzi. Czy korporacyjny sprzedawca pochyli się nad losem zwykłego człowieka, doradzi, sprawdzi dokładnie nieruchomość?

Świat korporacji Auta korporacyjnych menedżerów

Dla korporacji liczy się wynik, duży zysk firmy to wysokie premie pracowników. Kryzys bankowy pokazał do czego prowadzi żądza nieograniczonego zysku. W odpowiedzi powstał ruch Occupy Wall Street, który domagał się ponoszenia przez bankowców odpowiedzialności za swoje czyny.

Protest przeciwko polityce korporacji

Celowa deregulacja czy populizm?

Zniesienie licencji zarządcy nieruchomości może spowodować obsadzanie stanowisk zarządców nieruchomości w budynkach drogą mianowania lub przywożenia zarządcy w teczce z Warszawy. Mieszkańcy kamienic i bloków w Krakowie powinni zacząć przyglądać się swoim zarządcom nieruchomości. Sprawdzenie licencji i ubezpieczenia OC zarządcy nieruchomości daje mieszkańcom kamienicy gwarancję bezpiecznego życia. Zarządca nieruchomości z licencją zna prawo, nie dopuści swoim działaniem do utraty życia lub zdrowia przez mieszkańców krakowskich kamienic.

Zapaść w sądownictwie

Trzecia władza od lat jest niedoinwestowana,  sprawy sądowe ciągną się latami. Deregulacja zawodów bez uwzględnienia interesu społeczeństwa, klientów na rynku nieruchomości może skutkować pojawieniem się tysięcy spraw w sądach za kilka lat. Czy sądy są gotowe na większą liczbę spraw?

Lekarze mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Projektowana ustawa, która dereguluje zawody z branży nieruchomości powinna zabezpieczać interesy Polaków, klientów na rynku nieruchomości. Wymóg odpowiedzialności, ubezpieczenia OC za straty wyrządzone przez sprzedawców nieruchomości wskutek niewiedzy to minimum oczekiwane przez nieruchomościową społeczność Krakowa i Polski.

Kto straci na deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości

Straty z proponowanej deregulacji zawodów w branży nieruchomości dotkną wiele podmiotów ale przede wszystkim klientów. Klienci mogą ponosić straty związane z malwersacjami sprzedawców nieruchomości, w żaden sposób nie zweryfikowanymi w zakresie wiedzy o obrocie nieruchomościami.
W dalszej kolejności straty poniesie budżet Państwa w postaci utraconych wpływów w postaci podatków płaconych przez wiele uczelni prowadzących studia z zakresu nieruchomości. Część wykładowców z uczelni może iść na bruk.

Małe firmy solą polskiej ziemi?

Fachowcy w branży nieruchomości najczęściej prowadzą własną, zarejestrowaną działalność, od której płacą podatki i ZUS. Koszty stałe działalności gospodarczej co roku rosną (ZUS, podatki), proponowane zmiany deregulacyjne nie dotyczą obciążeń podatkowych dla małych firm, nie dotyczą też likwidacji VAT od prowizji pobieranej przez pośrednika nieruchomości. Sprawdź prezentację ministerstwa.

Od lat rodziny pośredników nieruchomości ubożeją, od 2008 roku zniknęło w Krakowie dziesiątki biur nieruchomości. Deregulacja zawodu zarządcy nieruchomości i innych związanych z nieruchomościami sprowadzi ubóstwo na kolejne rodziny w Krakowie i nie tylko. Zniknie wiele małych firm płacących podatki, mogą się pojawiać duzi gracze na rynku nieruchomości, uzyskujące zwolnienia podatkowe na dziesiątki lat. Najmniej stracą aktualnie dobrze prosperujący pośrednicy nieruchomości w Krakowie, dla których planowana deregulacja zawodu pośrednika niewiele zmieni. Rozsądni i świadomi klienci w przyszłości będą współpracować z licencjonowanymi pośrednikami nieruchomości.

Mieszkaniowy deregulator

Planowane zmiany związane z deregulacją wielu zawodów w branży nieruchomości wpłyną na wizerunek regulatora tego rynku. Tysiące ludzi w całej Polsce, którzy poświęcili kilka lat swojego życia na kształcenie w branży nieruchomości i rozwój kompetencji w zakresie obrotu nieruchomościami już teraz czuje niesmak. Wydatki na wykształcenie pośrednika nieruchomości wynoszą od 8 do 20 tysięcy złotych. W USA szanuje się ludzi z wykształceniem, wykształceni ludzie mają dostęp do przedstawicieli narodu, kongresmeni prowadzą konsultacje społeczne również z grupami interesów.

Władza slucha obywateli Sejm Polski Warszawa Wiejska

Ponad 16 tysięcy pośredników nieruchomości w całej Polsce wraz z 50tys. do 150tys. członków rodzin w następnych wyborach parlamentarnych odda głos na swoich reprezentantów do sejmu. Kogo wybiorą do sejmu pośrednicy i zarządcy? Warto, aby branża nieruchomości zapytała lokalnych przedstawicieli  jak głosują w ich sprawie. Jak ich znaleźć – wpisz w google: lista biur poselskich w Krakowie

Rozwój zawodowy w branży nieruchomości

Branża nieruchomości to potężna gałąź gospodarki, która napędza wiele innych dziedzin życia gospodarczego. Statystyczny człowiek w ciągu całego życia nabywa wiele różnych umiejętności. Życie zaczyna się od raczkowania, chodzenia na dwóch nogach, jazdy na rowerze po jazdę samochodem. Większość ludzi nie dziedziczy dużego majątku po przodkach, w toto lotka wygrywają nieliczni.

Życie zmusza człowieka do nauki w celu wykonywania pracy, dzięki której zarobi na chleb i utrzyma rodzinę. Każdy człowiek jest inny, ludzie dysponują różnymi zdolnościami. Rozwój własnych zdolności poprzez ciągłą naukę czyni mistrza z adepta zawodu. W minionych wiekach czeladnik był zmuszony do nauki i praktykowania zawodu kilka lat. Dopiero po nabyciu niezbędnych kwalifikacji dostawał dopuszczenie od cechu na wykonywanie działalności.

W branży nieruchomości w grę wchodzi życie ludzkie i wielkie pieniądze. Wymagania rynku nieruchomości i regulacje ustawowe doprowadziły do wykształcenia się wielu zawodów, m.in.: zarządca nieruchomości, pośrednik nieruchomości, geodeta, architekt, geolog, rzeczoznawca majątkowy, notariusz, agent ubezpieczeniowy i wiele innych profesji. Każda osoba wykonująca zawód w branży nieruchomości powinna posiadać odpowiednie przygotowanie zawodowe (podobnie jak w wielu innych zawodach).

Odpowiedzialność zarządcy nieruchomości

Zarządca nieruchomości pośrednio odpowiada za życie ludzi. Zarządca nieruchomości dba aby człowiek na ulicy nie zginął od spadającego sopla z dachu lub przechodnie w zimie nie doznali urazu głowy wskutek upadku na nie odśnieżonym chodniku przed budynkiem wspólnoty mieszkaniowej. Fachowa wiedza i doświadczenie zarządcy nieruchomości wymagają nauki. Zdanie wielu egzaminów potwierdza wiedzę Zarządcy nieruchomości, uprawnia go do uzyskania licencji zarządcy nieruchomości.

Odpowiedzialność pośrednika nieruchomości

Pośrednik nieruchomości pośredniczy niejednokrotnie w transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości o wartości wielu tysięcy złotych. Wiedza pośrednika nieruchomości koncentruje się na wielu obszarach: prawo nieruchomości i prawo w szerokim ujęciu, psychologia, sprzedaż, marketing, nowoczesny marketing nieruchomości, języki obce.

Wiedza nie spada z nieba, wymaga wieloletniej nauki, zdania wielu egzaminów sprawdzających umiejętności pośrednika nieruchomości. Uwieńczeniem nauki i praktyki w pośrednictwie nieruchomości jest otrzymanie licencji pośrednika nieruchomości. Uzyskanie licencji nie zależy od widzimisię urzędnika lecz od spełnienia określonych wymogów.

Pokusy na rynku nieruchomości

Słabość natury ludzkiej obnaża się najczęściej tam, gdzie chodzi o duże pieniądze. Wielu ludzi dla pieniędzy zrobi wiele, niektórzy posuwają się zbyt daleko i przekraczają granice prawa. Sprzedający nieruchomość i potencjalny kupiec stoją teoretycznie na równych pozycjach. Wyobraź sobie, że chcesz kupić mieszkanie 2 pokojowe o wartości 400tys. złotych. Co czeka Cię na rynku nieruchomości?

Samodzielna sprzedaż mieszkania

Ryzykujesz kilkaset tysięcy złotych i często zaciągasz zobowiązanie na 20-30 lat. Z drugiej strony może się trafić kontrahent dysponujący świetną wiedzą prawną i znajomością kruczków związanych z nieruchomościami. Kontrahent może mieć niecne zamiary i może zechce sprzedaje nieruchomość kilku kontrahentom. A potem wyjechać do kraju, gdzie będzie się cieszył życiem - kilka lat temu występowały takie prawdziwe sytuacje na rynku nieruchomości w Krakowie.

Malwersanci odpoczywają w ciepłych krajach:-) Malwersant cieszy się życiem na równiku

Zarządzanie ryzykiem na rynku nieruchomości

Czy uważasz, że poradzisz sobie z takim sprzedawcą nieruchomości? Jeśli tak, nie potrzebujesz pośrednika nieruchomości do obsługi transakcji, możesz samodzielnie możesz kupić mieszkanie. Jeśli kontrahent jednak Cię wykiwa, pozostajesz na lodzie z dużymi zobowiązaniami finansowymi.

Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości daje Ci gwarancję, że obsługą transakcji kupna mieszkania zajmuje się wykwalifikowana osoba posiadająca obowiązkowe ubezpieczenie OC. W sytuacji gdy pośrednik nieruchomości nie zachował należytej staranności przy sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości, klienta chroni polisa OC pośrednika nieruchomości.

Ubezpieczenie od ryzyk
a kosztuje,  Prowizja pośrednika nieruchomości zawiera opłatę za ponoszenie ryzyka transakcji kupna-sprzedaży mieszkania. Kupujący mieszkanie korzystający z usług pośrednika nieruchomości nie musi kupować polisy chroniącej go przed nieuczciwym kontrahentem. A swoją drogą, to pomysł dla towarzystw ubezpieczeniowych na nowy produkt, ciekawe ile takie ubezpieczenie będzie kosztować?

Gracze na rynku nieruchomości

Sfera nieruchomości należy do tych, gdzie krzyżuje się wiele interesów. Banki, firmy ubezpieczeniowe, deweloperzy budowlani dysponują potężnymi narzędziami oddziaływania na rynku nieruchomości. Zespoły międzynarodowych prawników pracują dla dużych korporacji. Dobrze dobrani lobbyści starają się za wszelką cenę przeforsować swoje interesy w Polsce. Gra idzie o miliardy dolarów, ziemia w Polsce po wstąpieniu do UE znacznie podrożała i dorównuje cenom światowym.

Zachodnie korporacje pośrednictwa nieruchomości Rekiny finansowe z 5 Avenue chcą zarabiać w Polsce

Apetyt na zyski
związane z zarządzaniem nieruchomościami rośnie w wielu zachodnich korporacjach, spora część korporacji płaci większość podatków poza granicami Polski. Potentaci z Zachodu już dzisiaj zagarnęli sporą część rynku zarządzania nieruchomościami w Polsce. Większość zysków z ogłoszeń sprzedaży nieruchomości zgarniają w Polsce międzynarodowe koncerny. Najwięcej kasy zgarniają od pośredników nieruchomości, będą zgarniać jeszcze więcej pieniędzy.

Obrót nieruchomościami w wielu rozwiniętych krajach podlega ścisłemu nadzorowi lub licencjonowaniu, przykłady:
Pośrednictwo nieruchomości w Niemczech podlega niemieckiemu Bundesministerium fuer Wirtschaft und Technologie.
Niemieckie uregulowania prawne dla pośredników nieruchomości,
Sprawdź przykładowe warunki świadczenia usług biura nieruchomości w Niemczech,
Związek pośredników nieruchomości w Niemczech,

W USA pośrednicy nieruchomości są licencjonowani! Typowe biuro nieruchomości w USA
Poznaj prawne uregulowania pośrednictwa nieruchomości w USA,
Zrzeszenie pośredników nieruchomości w USA

Zyski pośredników nieruchomości

Prowizje pobierane przez pośredników nieruchomości w zachodnich krajach najczęściej są wyższe od stawek prowizyjnych polskich pośredników nieruchomości. Sam możesz sprawdzić np. w Wikipedii ile wynoszą stawki za pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w krajach niemieckojęzycznych (DACH).
W Niemczech prowizje pośredników nieruchomości zaczynają się od 6%, trzeba pamiętać, że Niemcy nie mają tak zagmatwanych przepisów związanych z nieruchomościami a co za tym idzie ryzyko prawne jest mniejsze niż w Polsce. W przypadku najmu wynagrodzenie pośrednika to 3 stawki miesięczne.

W USA prowizje pośredników nieruchomości zaczynają się od 5%, 6 % w górę. Stawki prowizji pośredników nieruchomości są negocjowane, zależą od wartości przedmiotu transakcji.

W rozwiniętych gospodarkach świata, pośrednicy pobierają prowizję tylko od jednej strony transakcji, zwykle to strona sprzedająca nieruchomość (Prowizja 5-6%). W obydwu w/w krajach pośrednik nieruchomości musi mieć obywatelstwo kraju lub być rezydentem. Deregulacyjne zmiany proponowane w Polsce wprowadzają tylko obowiązek znajomości języka polskiego (jaka? czy będzie egzamin z języka polskiego?).

Stawki polskich pośredników nieruchomości
w podobnej wysokości (6%) były osiągane kilka lat temu, w dodatku od obydwu stron transakcji po 3%.  W w/w krajach umowy na wyłączność to norma, w Polsce wyjątek. To duże zadanie dla polskich pośredników nieruchomości: przekonać klientów do umów pośrednictwa na wyłączność, które gwarantują pełne zaangażowanie pośrednika nieruchomości, który ma gwarancję zwrotu pieniędzy wydanych na działania sprzedażowe.

Prowizje krakowskich pośredników

Prowizje polskich pośredników nieruchomości w porównaniu do pośredników w Niemczech lub USA są znacznie niższe, zaczynają się nawet od 2%, na granicy opłacalności przy zapaści na rynku nieruchomości. Czy deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości spowoduje obniżenie stawek prowizji?

Stawki prowizji pośredników nieruchomości zapewne ulegną zróżnicowaniu. Klient będzie miał większy wybór sprzedawców nieruchomości: wykwalifikowanych pośredników i sprzedawców nieruchomości. Rozrzut cen w biurach nieruchomości będzie podobny jak sukienek w hipermarketach: od 2zł za sukienkę w supermarkecie do 900zł za suknię w butiku.

O co chodzi pośrednikom nieruchomościom?

Krakowscy pośrednicy nieruchomości to też ludzie, którzy muszą gdzieś mieszkać. Sąsiedzi i znajomi pośredników nieruchomości też chcą kupować mieszkania. Ale skąd wziąć pieniądze na mieszkanie jak ceny gazu, ceny żywności cały czas rosną a wynagrodzenia stoją w miejscu w Krakowie. Cena benzyny w Polsce wkrótce osiągnie 7zł/1ltr a w USA?

Cena benzyny w USA za galon - 4,55ltr

Pośrednicy nieruchomości marzą o tym, aby mieć więcej klientów. Klienci marzą o mieszkaniach ale najczęściej brakuje im oszczędności.

Ostre wymagania stawiane przez Komisję Nadzoru Finansowego w postaci rekomendacji dla banków znacznie ograniczyły możliwości udzielania kredytów na mieszkanie.

Zdolność kredytowa większości Polaków w ostatnim roku zmalała, może warto zadbać aby „uwolnić” płace i pozwolić zarobić na mieszkanie ludziom? Względnie oddać obywatelom zapłacone podatki, aby mieli pieniądze na zakup mieszkania? Tak było pod koniec XX wieku, 40% podatek wracał do podatnika, korzystającego z ulgi mieszkaniowej.

Pośrednicy nieruchomości to zwykli ludzie, którym leży na sercu dobrobyt obywateli, ponieważ dzięki  klientom mogą wykonywać swój zawód i zarabiać na chleb powszedni. Nie pracują, nie zarobią. Nie sprawdzą nieruchomości to dostaną po kieszeni. Pośrednicy nieruchomości chcą po prostu pracować,  opłacać rachunki i regulować podatki w swoim mieście a nie na Wyspie Jersey czy Cyprze. Polska nie musi być republiką bananową...

Republika bananowa

Tagi: pośrednicy nieruchomości, ustawa deregulacyjna, uwolnienie zawodów regulowanych, deregulacja zawodów, deregulacja zawodów branży nieruchomości
Przeczytano: 72585
Oceń ten wpis bloga
5 głosy

Trackback(0)

TrackBack adres do tego komentarza

Komentarze (3)

Zapisz się do RSS feed tego komentarza
...
0
Widać że się napracowałeś, ładnie wszystko opisane duży plus smilies/smiley.gif prowizje pośredników są mniejsze w Polsce niż za granicą ale to chyba normalne jak w każdej innej dziedzinie
Mieszkanie , 17-08-2013 | url
nieruchomosci
0
swietny blog, dzieki smilies/wink.gif
nieruchomosci , 06-04-2013 | url
brak słów
0
Żenujący artykulik, Wall Street w polskich nieruchomościach - naprawdę??? o co chodzi każdy wie - o kasę. Tak, powstanie WIELE biur pośrednictwa konkurencja wzrośnie a więc ceny spadną. W większości transakcji nie potrzeba 5 - lat studiów aby sprzedać małe mieszkanie z elektroniczną ks wieczystą, NAPRAWDĘ smilies/smiley.gif
On , 01-09-2012

Napisz Komentarz

mniejsze | większe
security image
Poniżej przepisz powyższy kod antyspamowy, wybacz nam, to ochrona przed robotami:

busy