Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość...

Dzisiaj jest: 15 Styczeń 2015    

Mieszkania Kraków - Biuro Nieruchomości

Mieszkania w Krakowie zawsze mają wartość. Oferty, lokale, wynajem, sprzedaż. Real Estate Agency Cracow

Home Porady Finansowanie Skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania?
Skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania? Email
niedziela, 06 marca 2011 09:24

Poradnik – skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania?

Zakup nieruchomości to jedna z najbardziej stresujących decyzji w życiu człowieka. Nie warto pochopnie podejmować decyzji, warto zastanowić się nad źródłami sfinansowania zakupu  nieruchomości.

Złote czasy kredytobiorców, kiedy to można było wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego już się skończyły.

Skąd wziąć pieniądze na zakup mieszkania?Niewielu ludzi ma wystarczające oszczędności, aby móc za nie kupić mieszkanie. Pieniądze na mieszkanie można pożyczyć od rodziny, jednak to mało realne, w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

Jedyna możliwość to zaciągnięcie kredytu w banku. Aby dostać kredyt hipoteczny z banku w Krakowie, najpierw musisz zgromadzić oszczędności – banki nazywają to udziałem własnym. Udział własny kredytobiorcy wymagany jest przez większość banków. Bank udzieli Ci kredytu na mieszkanie, jeżeli zgromadzisz oszczędności w wysokości ok. 10% - 30% wartości mieszkania. Na pozostałą część ceny zakupu mieszkania (70% - 90%) bank może Ci dać kredyt.

 

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

Dlaczego banki udzielają kredytów mieszkaniowych?

Banki chętnie udzielają kredytów na zakup mieszkania, ponieważ czerpią z tego zyski. Każdy bank ma swój własny system oceny zdolności kredytowej klienta. System oceny zdolności kredytowej to zwykle skomplikowany program komputerowy, który przyznaje punkty klientowi. Na podstawie liczby punktów wylicza maksymalną kwotę kredytu, jaki bank może przyznać klientowi.

Punktacja w systemie oceny zdolności kredytowej:

-stałe dochody klienta, netto, po potrąceniu podatków,
-stan cywilny, jeśli jesteście małżeństwem, liczy dochody drugiej osoby,
-liczbę posiadanych dzieci
-wydatki klienta (raty pożyczek, kredytów, spłaty zadłużenia kart kredytowych, alimenty, itp.),
-posiadane karty kredytowe, im więcej, tym gorzej oceniany jest klient,
-zadłużenie klienta (debety na rachunkach bankowych), im wyższe, tym mniej punktów,
-rodzaj umowy o pracę, bezterminowy etat – to najwięcej punktów,
-wiek klienta, im młodszy, tym więcej punktów dostanie,
-pracodawca – duża instytucja, stara firma jest bardziej wiarygodna dla banku,
-inne, w zależności od banku.

Liczba zgromadzonych punktów decyduje nie tylko o wysokości kredytu ale i o okresie kredytowania.
Młody człowiek dostanie kredyt na dłuższy okres niż starszy człowiek.

Młody człowiek szybko dostanie kredyt mieszkaniowy w Krakowie

Negocjacje z bankiem

Jak widać – najłatwiej dostanie kredyt na mieszkanie młody człowiek pracujący w znanej instytucji lub firmie na etacie. Duży kredyt dostanie bezdzietne małżeństwo, w którym pracuje 2 małżonków. Łatwiej dostaniesz kredyt na mieszkanie, jeśli rozsądnie gospodarujesz swoimi pieniędzmi, nie zaciągasz pożyczek, nie kupujesz na raty. Dla banku jesteś wiarygodnym klientem, bank może Ci dać lepsze warunki kredytowania.

Nie traktuj banku jak wyroczni – zawsze negocjuj warunki udzielenia kredytu na mieszkanie. Negocjacje z bankiem pochłaniają mnóstwo czasu, urzędnik bankowy z którym rozmawiasz, często nie ma wysokich uprawnień. Niestandardowe warunki urzędnik bankowy musi uzgadniać z przełożonymi na wyższych szczeblach w banku – oddział regionalny lub centrala banku.

Dlaczego mieszkania zmieniają właścicieli?

Praktyka życiowa pokazuje, że większość mieszkań zmienia właściciela co kilka – kilkanaście lat. Młode małżeństwo potrzebuje własnego kąta, dachu nad głową najlepiej w pobliżu centrum Krakowa. Liczy się bliskość uczelni, bliskość Rynku Głównego lub Kazimierza. Bardzo dobra komunikacja miejska zapewnia szybki dojazd na imprezy i na uczelnię. Po ukończeniu studiów i podjęciu pracy pojawiają się dzieci, potrzeba większego mieszkania. Zaczyna się liczyć bliskość żłobka, przedszkola, szkoły.

W miarę jak dzieci dorastają, człowiek potrzebuje spokoju, bliskości natury, spacery po parku zapewniają relaks i odpoczynek po pracy. Wielu ludzi sprzedaje mieszkania i rozgląda się w poszukiwaniu domu lub działki po budowę domu. Oszczędność Krakusów powoduje, że wielu kupuje domy w pobliżu Krakowa, gdzie są tańsze. Zamożni Krakowianie kupują domy w Krakowie, w najlepszych dzielnicach, skąd mogą szybko dojechać do Rynku lub do pracy.

Na emeryturze Krakowianie chcą się cieszyć życiem, sprzedają dom lub mieszkanie. Ponownie kupują niewielkie mieszkanie w dobrej dzielnicy Krakowa, skąd mają blisko do sklepu, apteki, szpitala.

Kredyt na mieszkanie zaciągaj z głową!

Finansowanie zakupu mieszkania wiąże się w wieloma wyrzeczeniami. Pieniądze na zakup mieszkania musisz gromadzić przez kilka lat (udział własny). Bank udzieli Ci kredytu nawet na 30 lat. Życie pokazuje, że mieszkanie zmienisz po 7 – 10 latach. Dlatego nie warto kupować mieszkania, które nie pasuje do Ciebie – jest za małe lub za duże. Kupuj mieszkanie na miarę swoich potrzeb. Nie będziesz przepłacać rat kredytowych i zaoszczędzisz więcej pieniędzy.

Trackback(0)

TrackBack adres do tego komentarza

Komentarze (0)

Zapisz się do RSS feed tego komentarza

Napisz Komentarz

mniejsze | większe
security image
Poniżej przepisz powyższy kod antyspamowy, wybacz nam, to ochrona przed robotami:

busy